עשרת הדיברות להורים

1. ילדך אשר יצרת והבאת לעולם הוא באחריותך. תינוק הוא יצור טהור וחסר אונים שבא לעולם אך ורק כי אתה בחרת להביאו. הוא לא בחר להיוולד. לכן אתה אחראי לרווחתו, לצרכיו הפיזיים והנפשיים. אתה אחראי לגורלו ולמקומו בעולם. הבן את גודל אחריותך.

2. לא תהא לך הזדמנות שנייה לגדל את ילדך. התמקצע בתחום ההורות למען תעשה כמה שפחות טעויות. נסה לראות את האתגרים של ההורות ככיף וכהזדמנות להתפתח ולהשתפר. כל מה שאתה מעניק לו כעת, הוא ייקח עימו לעד. ילד הוא ההשקעה הכי טובה ובטוחה שלך. מה שאתה זורע, כך יצמח.

3. לא תאבד את ילדך. היה תמיד שם, שידע שהוא לא לבד בעולם. היה קשוב אליו, התעניין בו, הכר אותו, היה מעורב בחייו, בחבריו, בתחביביו, במשחקיו ובמה שעובר עליו. אל תוותר עליו. גם אם לפעמים נדמה לך שהוא הולך ומתרחק, קרב אותו אליך.

4. זכור שהזמן איתו הוא קדוש. מצא זמן בשבילו אחד על אחד. הילד זוכר את החוויות, לא את משך הזמן שאתם יחד. בזמן הזה, היה כולך עימו בלי הסחות דעת וטלפון… הקדש לכל ילד זמן בנפרד. כשאתה איתו, הילד מרגיש שהוא אהוב ומעניין – מה שמחזק את ביטחונו העצמי. זמן משותף גורם לכם להכיר זה את זה ולחזק את הקשר ביניכם.

5. כבד את ילדך למען יכבד אותך. לילד יש כבוד בדיוק כמו של מבוגר. אל תשתמש בכוחניות רק כי אתה החזק. אל תשפיל, אל תקטין, אל תזלזל ואל תרדה. התאמץ להיות מנומס ואדיב, כמו שאתה מתאמץ עם הבוס, עם החבר, עם השכן. התייחס אליו כמו שהיית רוצה שיתייחסו אליך.

6. לא תרצח את אופי ילדך. כל אדם הוא עולם מלא של כוחות ויכולות, שאיפות ורצונות, נטיות אישיות וכישרונות. כל אחד שונה מחברו, מכיוון שלכל אחד נועד תפקיד משלו בעולם. לכן, אל תשפוט ואל תתייג את ילדך, אל תשווה אותו לאחרים ולאיך שהיית בילדותך. קבל אותו ואהוב אותו באשר הוא, ללא תנאים. אפשר לו להביע את רצונו ואת התעניינותו ולהגיע להחלטות המתאימות לו. "חינוך לנער על פי דרכו". הצע לילדך לאן להביט, אך לא מה לראות.

7. לא תצא מכליך. היה בשליטה עצמית. למד לנהל את כעסיך. פעל מתוך מחשבה. אל תתפרץ על ילדך או בנוכחותו. שמור על איפוק, שמור על סביבה רגועה. כשילד רואה את ההורה מאבד שליטה, הוא תופס את ההורה כלא יציב, ולכן את העולם כמקום לא בטוח.

8. לא תגנוב לו את הילדות. שנות הילדות לא יחזרו לעולם, והן השנים הכי חשובות. בכוחנו לצרוב בזכרונם חוויות טובות או חוויות קשות. גם דברים שנראים בעינינו שוליים, יכולים להשפיע על תפיסתו של הילד את העולם. אל תגזול ממנו את חדוות החיים, את היכולת לשחק, ליהנות, לצחוק, להשתולל, להתלכלך, לחוות ולבדוק. "שמח בחור בילדותך". ילדים אמורים להתנהג כמו ילדים ולא כמו מבוגרים.

9. לא תשקר לילדך. הילדים קולטים הכול והם יודעים מתי משקרים להם. הורה שנתפס בלתי אמין יוצר קרקע לא יציבה. הורים שמשקרים שוב ושוב אפילו "שקרים לבנים", גורמים לילד לאבד אמון ולהטיל ספק גם במציאות הפשוטה ביותר ולא להבדיל בין נכון ללא נכון. אמירת שקר היא חינוך לשקר. ואיזה הורה לא כועס על ילד שמשקר?

10. הווה דוגמה אישית. ילדך הוא בצלמך ובדמותך. היה האדם שאתה רוצה שילדך יהיה. כל מה שתעשה בפני הילדים שלך זה חינוך, כי ילדך כל הזמן צופה בך ומחקה אותך. לכן, עבוד קודם על המידות שלך, טפל קודם כול בעצמך, שמור על בריאותך, השכל אותך, חנך אותך, היה בשלום עם עצמך. בזכות ילדך אתה יכול להיות טוב יותר.

רוצים שינוי? בואו נתחיל

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200