מריבות בין הורים

ילד לא יכול להיות מאושר בבית שמתקיימות בו מריבות, צעקות או השפלות על בסיס קבוע. ילד בריא יכול לגדול רק בסביבה רגועה ונעימה. מחקרים בנוגע להשפעת מריבות בין הורים על התנהגות של צעירים, מצאו כי ילדים שהוריהם רבים בצורה תכופה וקשה, יחוו מתח, חרדה, בעיות התנהגות, אלימות ודיכאון.
ודאי שאי אפשר שתהיה תמיד הסכמה בין בני הזוג, אולם על ההורים להתווכח בצורה בונה והוגנת, ולא אלימה ופוגענית; לא לצעוק ולקלל או לומר דברים קשים.

מחקר מעלה גם את עניין הצעקות, שהן ביטוי אלים לטענות העולות בריב. צעקות בכלל, ובמריבות בפרט, מפחידות ילדים, וזאת מכיוון שההורים הם מקור הביטחון של ילדים. כאשר הורים מתנהגים כאילו איבדו שליטה, העולם הופך למקום מפחיד ומאיים עבור הילדים. תחושה זו, מפעילה את הורמוני הלחץ אצל הילדים, תגרום לקשיים בשינה. גם בשינה מוחם קולט מריבות, בשינה 20% מזרימת הדם בכל פעימת לב עוברת למוח כך שניתן לומר שבעצם שינה דומה לערות עם פעילות שכלית מאומצת. בשינה יש לנו רמת מוכנות ו"הרגשת" הסביבה, למרות מה שניראה כניתוק מלא. לכן אל תריבו גם כשהילדים ישנים.

פעמים רבות הילדים נראים כלא שומעים ועסוקים בשלהם, חוסר התגובה עלול להפוך בהמשך לחרדה או להתנהגות אלימה משלהם.

מאחר שהורמוני הלחץ נשארים בדם זמן רב, הם מורידים את מערכת החיסון וילדים שבביתם יש הרבה מריבות יחלו יותר.

יש להימנע ביותר מוויכוחים הקשורים ביחסים בין ההורים, ביקורתיות אחד כלפי השני, על המצב הכלכלי או כל וויכוח שעלול להציף דברים בלהט הרגע או להלחיץ את הילד.

חשוב לא להתווכח על הילדים עצמם, או בנושאים הקשורים לילדים בנוכחותם. זה יגרום להם להרגיש אשמים בכך שהוריהם רבים ולסחוב את תחושת האשמה אתם.

אנחנו חייבים לשים את האגו בצד ואת הרצון לחנוק את הבן זוג לאחר כך. ממש לבלוע את הלשון ולא לצאת אחד על השני בנוכחותם. אם בכל זאת קרה שהתחלתם לריב נסו להתעלות על עצמכם ולהכניס פתאום הומור, להקליל את הארוע. בד"כ זה מנמיך את הלהבה והריב נרגע ואפשר להשלים. אם לא מצליחים אז זכרו שלריב צריך שניים ומספיק שאחד לא יגיב הריב יפסק. כשהילד לא יהיה בסביבתנו אז אפשר לפתור עניינים בניכם ותתפלאו שכששמים את הכעס בהולד הוא לעיתים נרגע וניתן לשוחח על דברים בצורה פחות אמוציונלית וכסאחנית. חשוב להראות לילדים שהשלמתם ואפילו לדבר על איך.
אשמח ללמדכם כלים בתקשורת והתמודדויות עם קונפליקטים. זה לטובתכם ולטובת ילדיכם.

רוצים שינוי? בואו נתחיל

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200