הריון

אין התרגשות גדולה מזו שאת מגלה את הקו השני מתחיל לבצבץ לאיטו בבדיקת ההריון. קו זעיר וחלש. בסה"כ קו. אבל קו זה מסמן שחייך עומדים להשתנות לנצח.
אני זוכרת שנכנסתי לשוק כשקלטתי את גודל האירוע; חיים מתחילים להיווצר בתוכי. זה הדבר ההזוי ביותר שיכול לקרות לבנאדם. נשמה קטנה פילסה לה דרך בעולם והגיעה דווקא אלי. דווקא היא. מחשבות החלו להתרוצץ בתוכי, התרגשות מהולה בחרדה. גודל האחריות רבץ על כתפי; מעתה כל פעולה שלי, כל מה שאני מכניסה לפה, כל רגש, כל מחשבה, הכל עובר לעובר. לא עוד אני ואפסי אלא אני ועוללי.

אז הנה כמה טיפים קטנים אך חשובים: 

קודם כל תרגעי! ממש עצה קלה לאישה מפוצצת הורמונים ואי וודאות… אבל כדי לפתח את הילד בצורה הטובה ביותר על האם להיות כמה שיותר רגועה וחיובית. חוקרים שעקבו באולטרסאונד אחרי עוברים ברחם מצאו שיש קשר בין התנהגותם של הילדים שנולדו לבין האופן בו חוו את שהותם ברחם. חוויות שהעובר חווה, מתכנתות את הזכרון שלו ובונות את המצע שלפיו הוא ישפוט את החוויות העתידיות בחייו. מחקר שנערך בארצות הברית למשל הצביע על כך שעוברים שהיו בבטנן של אימהות ניו יורקיות  בזמן אסון התאומים, גילו סימנים של פוסט טראומה בילדותם.
מחקרים שבדקו ילדים שנולדו לאמהות שחוו שמחה, שלווה, אהבה, בזמן ההריון, גילו קשרים הדוקים יותר להורים ותחושת ביטחון ויכולת ביטוי עצמי גבוהה. בחודשי ההריון חשוב שתשימי לב למצבך הרגשי, מפני שזהו המצע למצבו הרגשי של העובר שמתפתח בקרבך.

הקפידי יותר מתמיד על תזונה נכונה שכוללים הרבה פירות וירקות (על תזונה נכונה במאמרי בנושא). כשהעובר מפתח איברי החישה סביב שבוע 15 הוא יכול להתרגל למאכלים אלו והסיכוי שיאהב אותם יעלה. הקפידי על שתיית מים מרובה. המנעי מקפה- קפאין מונע ספיגת ברזל וחומצה פולית, שאחראית על אספקת חמצן לתאים ועל חלוקתו. המנעי מסוכר או ממוצרי דייט. חומרים כימיים, תרופות למיניהן, אלכוהול וסיגריות. אלכוהול גורם למשקל נמוך, מומים מולדים והפרעות נפשיות של העובר. עישון – הן אקטיבי והן פסיבי – גורם להפרעות באספקת דם לשלייה, לדימומים ולפתולוגיה בהתפתחות העובר. השתדלי לדבר פחות בפלאפון, קרינה מזיקה לעובר. וכמובן מעקב הריון סדיר.

העובר שומע. התרחקי מסביבה עם מריבות וצעקות וכמובן המנעי לצעוק בעצמך. דברי אליו ושירי לו. החשפי למוזיקה קלאסית גם אם את לא אוהבת. יש מחקרים שהראו קשר בין השמעת מוזיקה קלאסית לעובר וההתפתחות השכלית או יכולת הלמידה של הילד.  לכי לטיולים בטבע, יוגה, ריקודים, ותכנים חיובים. גם אם זה הכי לא את – זה הזמן להתחיל.

קשר עם הילד מתחיל כבר בהריון. היכולת שלנו לתקשר ולקלוט מידע במהלך ההריון והלידה גדולה בהרבה ממה שנהוג לחשוב. בתקופת ההריון אנחנו רגישות ומודעות יותר ואם רק ננסה נוכל להתחבר לעובר, להרגיש אותו, ללמוד אותו וזו הזדמנות נפלאה להיות רגישות יותר לאנשים אחרים. אחרי הלידה האדם הקטן רק ממשיך את ההתפתחות שהחלה עוד ברחמך. התרשמות העובר מהסביבה מבעד לעינייך תמשיך ללוות אותו כל חיו.
*כדאי ללמוד על קשר טוב ועל חינוך נכון עוד בטרם נולד התינוק.*

רוצים שינוי? בואו נתחיל

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200