חשיבות המגע כבר מינקות

חשיבות המגע בין ההורה לילד – מגע הוא תקשורת והקשבה לצרכים ואין ספור מחקרים הוכיחו שהוא מחזק את הביטחון העצמי של הילד, משפר את יכולת הקשב וכישורים שונים ויתרה מזו הוא חיוני להשרדות התינוק.

והנה ניסוי מזעזע שנעשה פעם ושאיש לא היה מאשר אותו היום: פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית, ערך במאה ה-13 ניסוי -הקיסר רצה לדעת באיזו שפה ידברו ילדים שלא דיברו אליהם בכלל מרגע לידתם. כך, הוא חשב, יצליח לגלות את שפת הקודש. הקיסר הורה לנשים שטיפלו בתינוקות מאומצים לגדל אותם בבדידות מוחלטת. לספק להם מזון ולשמור עליהם נקיים, אבל לא ליצור איתם שום קשר. לא לחבק אותם, לא לערסל אותם, לא לדבר אליהם, לא לשחק איתם ולא לשיר להם שירי ערש.

מה הייתה תוצאת הניסוי? האם התינוקות דיברו את שפת הקודש? לא. הם מתו כולם. "הם לא יכלו לחיות מבלי ששמעו מילות שבח או עידוד, מבלי שמחאו להם כפיים והביעו שמחה בהבעות פנים או בדברי חיבוב ושידול״, נכתב בכתבים.

קיסר האימפריה הרומית לא גילה את שפת הקודש, אלא דבר חשוב הרבה יותר: תינוקות לא יכולים לשרוד בלי אהבה ושכולנו זקוקים לה כדי לצמוח. מערכת החיסון של הפעוט נחלשת כשאין מגע. בבתי יתומים הרבה ילדים לא שורדים ולא מחוסר מזון.
ילדים שלא זכו למגע מספיק, סובלים מבעיות בהתפתחות, מקשיים רגשיים וחברתיים ומערך עצמי לקוי. הם למדו שאינם יכולים לסמוך על אחרים, וכי העולם הוא מקום מסוכן ומפחיד.

כל ילד זקוק למגע. ילדים הרגישים יותר לגיריה אינם זקוקים פחות למגע, אך המגע יהיה עדין ורך הרבה יותר. לעומת זאת ילדים שצריכים מגע עז ואינטנסיבי שעשוי לעתים להיתפס כמציק, חייבים הרבה מגע "מועך" והרבה משחקי מגע ותנועה.

בידקו כיצד וכמה אתם נוגעים בילדכם. חיבוק אמיתי נמשך 20 שניות ומעלה, השרירים בו רפויים והגוף עוטף ברכות את הצד השני. יש לו השפעה תרפויטית עמוקה על הגוף והנפש. הסיבה לכך היא שחיבוק טוב מוריד את רמת ההורמונים המשפיעים על לחץ נפשי קורטיזול ונוראדרנלין ומעלה את רמת ההורמון אוקסיטוצין, המכונה גם 'הורמון האהבה'. לחומר זה יש יתרונות רבים לבריאות הפיזית והנפשית שלנו. אוקסיטוצין עוזר לנו, בין השאר – להרפות, להרגיש בטוחים ולהרגיע את הפחדים והחרדות שלנו. חיבוק עוזר גם להתגבר על כאב פיזי כי הוא משחרר אנדרופינים הורמון משכך כאב. הנטייה של ילד להתקרב למבוגר בשעת סכנה ממש מסייעת להישרדותו. אז פעם הבאה שהילד נופל או סתם עצוב הפגינו את כישורי המגע שלכם ואם אין לכם, זה הזמן לעבוד עליהם. 
אנחנו גם זקוקים למגע ולכן נפיק תועלת מכמה שיותר מגע עם הילדים.
לילדים יכולת מאד ברורה לזהות חיבה מגיל צעיר כשהם צופים בה, ולפרש את גילויי האהבה כחיוביים. מחוות שמבטאות אכפתיות, רוך, נועם הנעשים בנוכחות הילדים מלמדים אותם על עוד סוג תקשורת. אז התחבקו כמה שיותר בנוכחותם.

בכל פעילות משותפת ניתן לשלב מגע, כשמספרים להם סיפור הם יכולים לשבת עלינו, כשצופים יחד בטלוויזיה אפשר ללטף אותם או לשבת מחובקים. חשוב ליצר טקסים קבועים של מגע, כמו כל פעם שמישהו יוצא או נכנס הביתה חיבוק או נשיקה ובטקס שינה עיסוי, או החזקת יד עד להרדמות. 

רוצים שינוי? בואו נתחיל

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200

פטרישיה פארי | הנחיית הורים ומשפחה | 050-548-6200